Podpora a pomoc Ukrajině

ČSZ » Novinky » Podpora a pomoc Ukrajině

Dopis ze dne 25.2.2022

Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Vážený pane velvyslanče,

Vážení a milí přátelé,

žádná slova nedokáží vyjádřit, co pociťujeme v posledních dnech a hodinách při sledování dramatického vývoje situace na Ukrajině. Do poslední chvíle jsme patrně všichni alespoň trochu doufali, že i přes eskalaci výhrůžek a prohlášení ze strany představitelů Ruské federace k invazi vojsk nedojde. Bohužel marně.

Utrpení Vaší země, Vašich občanů, rodin, blízkých se nás hluboce dotýká – soucítíme s Vámi a pevně věříme, že Ukrajina se od celého mezinárodního společenství dočká účinné pomoci. Neexistuje ospravedlnění agrese vůči Vaší zemi a je strašné, že po všech zkušenostech, kterými Evropa v minulém století prošla, k něčemu podobnému vůbec mohlo dojít.

Myslíme na Vás, přejeme Vám hodně sil a jsme s Vámi.

V úctě,

Jana Chržová                                          předsedkyně Českého svazu žen

Jak a kde můžeme pomáhat ?

Ministerstvo vnitra spouští web koordinující nabídky i žádosti o pomoc pro Ukrajinu :

OBSAH: „Jsem z Ukrajiny“, „Nabízím pomoc malého rozsahu“, „Nabízím pomoc velkého rozsahu“. Tyto odkazy najdou zájemci na speciální internetové stránce  www.nasiukrajinci.cz. Odkaz „Jsem z Ukrajiny“ přesměruje Ukrajince potřebující pomoc na stránky Ministerstva vnitra se všemi důležitými praktickými informacemi v češtině i ukrajinštině. Zájemci o pomoc tzv. malého rozsahu zde brzy najdou odkazy na relevantní neziskové organizace.


Finanční pomoc Ukrajině – přehledně podle konkrétního  účelu sbírky a / nebo nadace či organizace na:


Různé formy pomoci respektive potřeby naleznete i na Facebookové stránce

včetně finančních sbírek cílených na pomoc ozbrojeným silám a domobraně:

Pamět národa na nákup neprůstřelných vest: www.darujme.cz/

 


 

Pomáháme

Český svaz žen – Zlínský kraj (1.3.2022) „Ani nám není jedno co se ve světě děje a jsme připravené pomoci. Jen té pomoci je najednou docela hodně a je potřeba se nevyčerpat. Není to jen o dnešních dnech, ale musíme se dívat i dál do budoucna.
Včera vyšly první oficiální zprávy o tom, že v Luhačovicích jsou připraveny objekty, kde budou ubytovaní lidé, kterým se podařilo před válkou uprchnout. Jakmile budeme mít bližší informace, co potřebují, tak zveřejníme výzvu a pomoc půjde konkrétním lidem. Tak to považujeme za smysluplné.
Děkujeme všem, kdo mají možnost pomoci a aktivně se zapojili.“ 💙💛

Různé situace a služby:

Stojíme za Ukrajinou – rozchodník pomoci

Pomáhat Ukrajině můžete mnoha způsoby. Rukama i hlavou, materiálně i finančně. Z terénu i z gauče. Vyberte si z mnoha možností, které tvůrci webu dali dohromady. A prověřili :


Neziskové organizace pracující s migranty v ČR se spojily a toto je centrální místo, kde můžete nabídnout svou pomoc. Některé nabídky budou přímo zveřejněny a mohou na ně reagovat ti, kdo pomoc potřebují. Ostatní nabídky budou zpracovány kolegy z místních neziskových organizací nebo obcí. Kolegové se vám ozvou a domluvíte se na konkrétní spolupráci.


Krok za krokem na uprchlici-vitejte.cz/

První kroky občana Ukrajiny, když dorazí do České republiky – česky a ukrajinsky:

PŘEHLEDNĚ: Co udělat, když ubytujete uprchlíky z Ukrajiny

Práce: Informace pro zaměstnavatele a cizince v návaznosti na konflikt na Ukrajině vč. rizika pracovníhoi vykořisťování >>> MPSV