Vláda počítá s podpisem úmluvy o potírání násilí vůči ženám

 
 

12. ledna 2016 jsme společně s kolegyněmi z Amnesty International a České ženské lobby předaly petici za příjetí Istanbulské úmluvy. Slib vlády České republiky zní : do poloviny roku 2016 podpis, do poloviny roku 2018 ratifikace. Pozdní termín ratifikace sice není zase až tak dobrá zpráva, ale jeho dodržení samozřejmě budeme sledovat.

 

Vše o této úmluvě naleznete zde.

 
Zpráva ČTK: Petici s devíti tisíci podpisy žádající vládu o urychlené přijetí mezinárodní úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí předaly dnes ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi (ČSSD) zástupkyně organizací hájících ženská práva. Česko je společně s Lotyšskem a Bulharskem mezi posledními třemi státy EU, které zatím takzvanou Istanbulskou úmluvu nepodepsaly. Chystá se k tomu letos, ujistil organizátorky petice ministr. Celý článek zde.
 
Informace na serveru Vlády České republiky: "Ministr Dienstbier je osobně pro Istanbulskou úmluvu již dlouho.  Například v únoru loňského roku podpořil celosvětovou kampaň za ukončení násilí na ženách, spravedlnost a genderovou rovnost One Billion Rising. Podobně jako celá řada dalších lidí se 13. února 2015 nechal vyfotit s hashtagem #ZaIstanbul, jenž odkazuje na Istanbulskou úmluvu. Toto datum nebylo zvoleno náhodou, protože následující den - Den sv. Valentýna - je zároveň Mezinárodním dnem boje proti násilí na ženách." Celý článek zde.
 

 


 

V letech 2014 – 2016 realizujeme osvětové projekty zaměřené na všechny formy genderově podmíněného násilí obecně a tzv. Istanbulskou úmluvu obzvláště (vč. vyvíjení tlaku na její přijetí Českou republikou). Bližší informace o Istanbulské úmluvě (a odpovědi na otázku proč je tak důležité k ní přistoupit) naleznete zde a aktualizované informace pak v samostatné rubrice.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů

loga-fondnno-nros-partnestvi-eeagrants-velka-rgb

Projekt „Rovné příležitosti žen a mužů: osvětové aktivity zacílené do regionů ČR, vč. posilování odborných kapacit členek ČSŽ v regionech “ byl v roce 2015 podpořen z dotačního programu Úřadu vlády na program Podpory veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů.