Radouňská dýně

Členky ORŽ z Litoměřic se zúčastnily poslední akce ZO ČSŽ Radouň Radouňská dýně, z projektu podpořeného nadací VIA z Fondu místního rozvoje pod názvem " Rok na vsi... aneb co dovedeme " - obnova místních lidových tradic.

Vstávej semínko, hola-la, bude z tebe...rostlinka, květ, plod...jé, vždyť je to dýně! Jaká? No všelijaká.
Ta je malá, ta zas velká, ta kulatá, ta šišatá, ta kostrbatá.
Ta je dlouhá, ta je krátká. Ta je tenká, ta je baculatá.
A ty barvy! Zelená, žlutá, oranžová. Jé a tahle, pojďte se podívat. Tahle je strakatá! 
To je krása, když příroda čaruje, člověk se raduje. 
 
Celá akce je spojením práce starších, mladých, ale i zapojení nejmladší generace dětí. Součástí výstavy byly ukázky výrobků z proutí, včetně jejich pletení. Pro děti byly připraveny velké dýně, které děti na místě vydlabávaly a soutěžily tak o nejhezčí strašidlo z dýně.Po skončení akce si děti své výrobky odvezly domů a protože bylo 31. 10. zapálily v nich svíčky před svými domy.
 
Akce byla zdařilá a zúčastnili se jí občané nejen z Radouně ale i z okolí. Domníváme se, že v této době přispívají takovéto akce ke sblížení všech generací a zároveň si členky nenásilně vychovávají svoji nástupnickou generaci a zároveň přispívají k tomu, aby děti tvořily a vytvářely a neseděli jenom u počítačů a televize.
 
 
Za ORŽ Litoměřice
předsedkyně Naděžda Nováková
 
 
[Společně se poradíme, něco z dýně vyrobíme. A có? Třeba kompot, koláč... " Já vyrobím bubáka ". " Já zase strašáka. A já zase lampičku !"   " Vyrob co chceš, človíčku. Pracuj s námi chviličku ".]