Česká prezidentka - 4. sympozium

Šest  žen představí svou vizi budoucnosti České republiky
 
Praha (21. října 2010) – Šest žen přednese svůj „prezidentský“ projev v pražském Kaunickém paláci  26. října 2010 od 18 hodin. 
 
Akce, která se již počtvrté koná pod názvem Sympozium České prezidentky, se uskuteční v blízkosti oslav 92. výročí vzniku samostatného Československa. V politice chybí vůle tvořit celospolečenský konsenzus o tom, jaký si přejeme – z dlouhodobého hlediska - rozvoj České republiky. Chybí v ní i ženy. Tyto dva nedostatky se snaží svou občanskou iniciativou kompenzovat nezávislé a nadstranické uskupení Česká prezidentka, které každý rok zve několik významných osobností s nabídkou promluvit v délce asi 15 minut před stohlavým publikem na téma: „Co je dobré pro naši zemi a kam by měla směřovat“, jež jinak dojde na přetřes jen jedenkrát za pět let.  

Loňskou váženou zahraniční hostkou ze Slovenska byla paní Iveta Radičová, která se během roku stala předsedkyní vlády a zároveň první ženou na tomto postu v celé (bývalé socialistické) střední a východní Evropě. 
 
Na letošní 4. sympoziu jsou pozvány: 
 
  • Milena Černá, dlouholetá ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové
  • Vladimíra Dvořáková, vedoucí katedry politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE
  • Jana Horváthová, ředitelka a spoluzakladatelka Muzea romské kultury 
  • Rostya Gordon Smith, podnikatelka a manažerka v oblasti lidských zdrojů
  • Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ a rektorka Univerzity J.E. Purkyně v Ústí n. L. 
  • Jitka Seitlová, zástupkyně ochránce lidských práv, bývalá  senátorka 
  • Magda Vášáryová, kandidátka na primátorku Bratislavy, bývalá diplomatka
 
Z důvodů předvolebních povinností dnes musela bohužel poslední jmenovaná odříct svoji účast.
 
Letos Sympozium doplňuje výstava obrazů šesti výtvarnic pod názvem „Krajina rodu ženského“.  Vystavují Z. Giacintová, V. Hudcová, L. Krausová, I. Kohelová, O. Matulová a K. Štastná.
 
Platforma Česká prezidentka je sdružení žen založené v květnu 2006. Jejím cílem je věnovat systematickou pozornost imspirativním myšlenkám ženských osobností, vytvářet pro ně důstojný veřejný prostor k jejich vyslyšení, a nepřímo tak podpořit zvolení první Češky do některé z nejvyšších státních funkcí.
 
 
Kontakt pro novináře: Miluš Kotišová, 723 038 301, ceskaprezidentka@seznam.cz  
 
Partneři: 4. sympozium pořádá Česká prezidentka ve spolupráci s Českým svazem žen, Fórem  50 % a Asociací podnikatelek a manažerek.