Projekt Iniciativy Společenství EQUAL, jednoho z nástrojů na dosažení cílů Evropské strategie zaměstnanosti. Navazuje na projekt „Podmínky pro slaďování profesního a rodinného života – partnerství v rodině“, jímž se Český svaz žen zapojil do iniciativy EQUAL v roce 2002.
Projekty jsou spolufinancovány Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Iniciativy Společenství EQUAL. Více o této iniciativě se můžete dozvědět na oficiálních stránkách www.equalcr.cz.
Navštivte stránky projektu na www.rovnesance.cz Informace v angličtině o transnacionální části projektu (Balancing Life in Europe) jsou zde. |
Na projektových stránkách www.rovnesance.cz naleznete řadu užitečných informací např. z oblasti poradenství na trhu práce, vzdělávání a sebevzdělávání formou teleworkingu, e-learningu apod.
Cíle projektu MOPPS
Globálním cílem projektu je vypracovat a realizovat modelový program slaďování profesního a rodinného života v kraji Vysočina. Program v praxi ověřuje možnosti vytváření podmínek pro sladění zájmů zaměstnání a rodiny. Vychází z metodik zpracovaných v předcházejícím projektu a jeho součástí jsou výzkumy a monitoring situace. Cíle berou v úvahu Program rozvoje kraje Vysočina a Komunitní plán sociálních služeb ve městě Havlíčkův Brod na období 2005 až 2007. Ověřování bude probíhat do června 2008.
Cílové skupiny projektu
Cílovými skupinami jsou především rodiny s pečovatelskými závazky (děti a další závislé osoby), osoby s omezenými možnostmi dalšího vzdělávání, sebevzdělávání a pracovního uplatnění, především ženy, a to hlavně na venkově, v oblastech se špatnou dopravní infrastrukturou a ohrožených vysokou nezaměstnaností, ženy znevýhodněné na trhu práce (především zaměstnané péčí o domácnost a děti a připravující se na návrat na trh práce, ženy mající problémy získat zaměstnání a znevýhodněné z důvodů věku – nad 50 let, nedostatečné kvalifikace, absence pracovních návyků) a též muži v obdobných životních situacích. Dále zřizovatelé a poskytovatelé služeb, zaměstnavatelé, orgány státní správy a samosprávy, média.
Partneři projektu (Rozvojoví partneři):
Český helsinský výbor, DEMA a.s., VUSTE ENVIS spol. s r.o., Národní centrum pro rodinu, RENTEL a.s., Agentura TIS spol. s r.o., Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství, KD Software, ADV spol. s r.o., Expertis Praha spol. s r.o., Město Havlíčkův Brod.
Partnerské organizace spolupracují na přípravě a realizaci aktivit modelového programu prostřednictvím čtyř tematických okruhů: Myšlení a hodnoty, Služby, Práce a Znalosti, jejichž cílem je především:
Postup realizace dle jednotlivých okruhů.
Aktivity okruhu Myšlení a hodnot se soustřeďují na výzkumy zaměřené na veřejnost, rodiny, zaměstnavatele, poskytovatele služeb, instituce, orgány státní správy, samosprávy, média, vzdělávací a osvětové instituce a organizace.
Cílem je zjistit:
Okruh Služby je zaměřen na rozpracování nových modelů péče o děti a další závislé osoby na základě zahraničních zkušeností a jejich ověření u vybraných zaměstnavatelů, zřizovatelů či poskytovatelů služeb.
Cílem jsou:
Hlavní náplní okruhu Práce je:
Okruh Znalosti se soustřeďuje na vybudování a realizaci činnosti Informačního a poradenského centra v Havlíčkově Brodě (InPc, poradny.rovnesance.cz). Vysoký standard nabízených služeb garantuje udělení certifikátu kvality ISO 9001.
Mezinárodní partnerství
Rozvojové partnerství čerpá ze zkušeností mezinárodních partnerů ve Švédsku a Španělsku. Za španělskou stranu je to rozvojové partnerství Concilia-Lo: Experiencias de Conciliación en lo local (ESES20040462). Vedoucím partnerem španělského projektu je organizace veřejné správy / služeb zaměstnanosti Junta de Andalucía – DG de Fomento del Empleo - Servicio Andaluz de Empleo. Za švédskou stranu rozvojové partnerství Värmlands arbetslivsakademi (SE-85). Vedoucím partnerem a koordinátorem švédského projektu je universita v Karlstadu, Karlstads Universitet.