Ukrajina uprostřed brutální války ratifikuje Istanbulskou úmluvu – a my jako co ?

ČSZ » Články » Ukrajina uprostřed brutální války ratifikuje Istanbulskou úmluvu – a my jako co ?
➡️ I uprostřed brutální války Parlament Ukrajiny právě dnes schválil ratifikovaci Istanbulské úmluvy. To si v kontextu českého přístupu vyžaduje třeba jen bezprostřední rychlou reakci, která dnes za naši organizaci odešla elektronickou poštou 👇
 
Vážený pane premiére, vážení místopředsedové vlády, vážení předsedající Poslanecké sněmovny a Senátu,
Vážená paní zmocněnkyně vlády pro lidská práva,
Milí kolegové a kolegyně,
 
Pro urychlení a v podstatě i z rozladění z našeho letitého podivně provinčního přístupu k ratifikaci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí a v návaznosti na nedávné jednání Rady vlády pro rovnost žen a mužů volím tuto velmi neformální cestu, abych vyjádřila urgentní apel:
 
Pro kontext cituji:
 
1:27 PM · Jun 20, 2022·Twitter for iPhone
In a historic move Ukrainian parliament finally ratifies Istanbul convention, with 259 MPs voting in favour and only 8 against it. Ukraine originally signed the convention, aimed at fighting domestic violence and violence against women, in 2011.  Zdroj: https://twitter.com/ukr_week_en/status/1538846108058779648
Nejen pro Ukrajinu Úmluva nepředstavuje problém – a to dokonce ani v současné extrémní situací, kterou díky válce země prochází.
 
Opravdu je Česká republika v takovém stavu, že ani tak jednoznačný lidskoprávní dokument nedokážeme po 10 letech ratifikovat? Nebo tedy spíše – nechceme? Slyšela jsem všechny důvody, včetně argumentu o nenaladěnosti voličstva / veřejném iracionálním diskurzu. Ano, všichni víme – Úmluva je obětí brutální dezinformační kampaně a dnes už je i jasné, z které části světa se (nejen) na ní útočí. Není přípustné, aby dezinformační mašinérie zablokovala přijetí tohoto (nebo jakéhokoliv jiného) dokumentu. A už vůbec pak není argumentem, že není ta správná doba. Když nebudeme chtít – nebude nikdy. Mimochodem, nepřijde Vám, že by Ukrajina mohla mít teď uprostřed brutální války důležitější starosti? Nikoliv. Evidentně to za důležité považuje. Mimo jiné právě válka v celé nahotě odhaluje obludný rozsah a dopady sexuálního násilí – vidíme zároveň, že i na muže a chlapce, ale přesně i na ně jako na oběti Úmluva pamatuje.
 
Zkrátím to:
 
Apeluji na všechny zúčastněné – pohněte s tím PROSÍM konečně. Kromě toho, že všechny tanečky kolem Úmluvy jsou nedůstojné, i naše členky (převážně z venkovských oblastí, často vyššího až seniorského věku a „tradičně“ naladěné) – tuto situaci považují za plivnutí do obličeje. Bez rozdílu.
 
Už jen jako folklor připojuji apel (jeden z mnoha cca od roku 2012), který naše organizace sdružující víc členek, než mají některé parlamentní strany, vydala na sjezdu v roce 2017.
 
Děkuji za pozornost.
 
S přátelským pozdravem,
 
Mgr. Jana Chržová
Předsedkyně
Výzva sjezdu ČSŽ 2017  vyzva-sjezdu-csz_pcr