|
"Strany se zasadí o to, aby žádný akt násilí ve smyslu této úmluvy nemohl být ospravedlňován kulturou, náboženstvím, tradicí či tzv. “ctí”."
Istanbulská úmluva, článek 12, bod 5.
Průběžně aktualizované informace naleznete také na blogu www.rovnesance.cz
Český svaz žen u příležitosti Mezinárodního dne žen zve na besedu spojenou s křtem sborníku, který vydáváme jako součást projektových aktivit a na završení kampaně #ZaIstanbul (tedy kampaně za přijetí tzv. Istanbulské úmluvy).
Sborník pokřtíme na besedě s autorkami a autorem dne 8. března 2016 v Praze od 14.00 (Kounický palác (růžový salonek), Panská 7, Praha 1). Předpokládaný konec akce je v 16.30.
Účast přislíbili:
Úvodní slovo: Jana Chržová (předsedkyně ČSŽ)
Moderuje: Barbora Klárová-Semerádová
Podrobnosti v pozvánce. S ohledem na omezenou kapacitu sálu je nutné předem potvrdit účast na email: reditelka@csz.cz
Těšíme se na viděnou!
Deník Právo ve svém vydání ze dne 15.1.2016 zřejmě záměrně dezinterpretoval výroky kolegyň z České ženské lobby o silvestrovských událostech v Kolíně nad Rýnem, přičemž písemné vyjádření předsedkyně ČSŽ k zaslaným dotazům deník neotiskl - patrně její vyjádření nezapadalo do připraveného konceptu, s nímž se paní redaktorka na zástupkyně ženských organizací obrátila. Článek vyšel pod bulvárně laděným titulkem "České bojovnice za práva žen útoky v Kolíně nad Rýnem nechávají v klidu". Stanovisko České ženské lobby vydané 18.1.2016 uvádíme v plném znění níže, vč. odkazu na zmíněnou ignorovanou odpověď předsedkyně ČSŽ. Mimochodem, nemůžeme si tak nějak uvědomit, že by se někdo někdy z tohoto deníku obtěžoval zavítat na jakoukoliv z akcí zaměřených proti násilí na ženách / za přijetí Istanbulské úmluvy. Je to škoda, paní redaktorka by bývala byla přeci jen v lepším obraze.
12. ledna 2016 jsme společně s kolegyněmi z Amnesty International a České ženské lobby předaly petici za příjetí Istanbulské úmluvy. Slib vlády České republiky zní : do poloviny roku 2016 podpis, do poloviny roku 2018 ratifikace. Pozdní termín ratifikace sice není zase až tak dobrá zpráva, ale jeho dodržení samozřejmě budeme sledovat.
Vše o této úmluvě naleznete zde. |
Násilí na ženách se v Česku týká každé druhé ženy.
Vláda ho ale dlouhodobě odmítá řešit.
Česká republika je mezi posledními 5 státy EU, které zatím nepodepsaly Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí (tzv. Istanbulská úmluva). Ta ukládá státům minimální standard v boji proti násilí na ženách - například zřizování center odborné pomoci nebo vzdělávání státních úředníků, kteří s oběťmi a pachateli násilí přicházejí do styku. Násilí na ženách je přitom v Česku velmi rozšířené.
Amnesty International proto ve spolupráci s dalšími organizacemi, které usilují o ochranu práv žen, zahajuje kampaň „Stop násilí na ženách“.
Podle Agentury Evropské unie pro základní práva má každá třetí žena v Česku má osobní zkušenost se sexuálním nebo fyzickým násilím. Každá druhá byla vystavena sexuálnímu obtěžování. Téměř polovina žen zažila psychické násilí ze strany partnera. Není pochyb, že násilí na ženách je jednou z nejrozšířenějších forem porušování lidských práv, ke kterým v naší zemi dochází.
Přesto česká vláda nepřikládá řešení této situace příliš pozornosti. „Už 4 roky jí totiž leží na stole úmluva Rady Evropy, která vyzývá členské státy k přijetí základních opatření v boji proti násilí na ženách. Česká republika řadu z nich neaplikuje a podpis úmluvy odkládá. Vedle Bulharska, Lotyšska a Irska jsme tak jedním z posledních států EU, které se k problému staví pasivně,“ vysvětluje koordinátorka kampaně Gabriela Bártová. Ministerstvo spravedlnosti mělo do konce loňského roku předložit analýzu legislativy, která má podpisu úmluvy předcházet - termín však odložilo.
Společná kampaň sedmi organizací hájících práva žen (Amnesty International, Česká ženská lobby, Český svaz žen, Profem, Rosa, EAPN a Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR) má jasný cíl: Žádáme českou vládu prostřednictvím jejího předsedy o bezodkladné přijetí úmluvy, a především konkrétních opatření, která pomohou ochránit oběti násilí.
K petici je možné se připojit online na webových stránkách kampaně www.stop.cz, ale také na desítkách akcí po celé ČR, kde budou iniciující organizace kampaň prezentovat. Nejbližší bude festival Mighty sounds v Táboře. KAMPAŇ je od 1.1.2016 UZAVŘENA.
Tiskovou zprávu je možné si stáhnout zde:
![]() |
Nová Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí je nejobšírnější mezinárodní smlouvou, usilující o vyřešení tohoto závažného problému porušování lidských práv. Jejím cílem je nulová tolerance k tomuto násilí a představuje významný krok k tomu, aby se Evropa, ale i svět mimo ni, stal bezpečnějším.
|
Prevence násilí, ochrana jeho obětí a stíhání pachatelů jsou úhelnými kameny této úmluvy. Ta se ovšem také snaží ovlivnit smýšlení i cítění jednotlivce a obrací se tudíž na všechny členy společnosti, obzvláště pak na muže a chlapce, s výzvou ke změně postojů. V zásadě je to obnovené volání po větší rovnosti mezi ženami a muži, jelikož násilí proti ženám má své nejhlubší kořeny v nerovnosti mezi pohlavími ve společnosti a kultura tolerance a popírání ji nadále přiživuje.
Více:
Aktivity související s kampaní byly v roce 2015 podpořeny z dotačního programu Úřadu vlády na program Podpory veřejně účelných aktivit nestátních neziskových organizací v oblasti rovnosti žen a mužů
a
grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů